Męka i śmierć Jezusa przenoszą dzisiaj Kościół na Drogę Krzyżową i pod Krzyż naszego Pana. To drugi dzień Triduum Sacrum poprzedzającego uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. W najgłębszej ciszy myśli i uczuć, na kolanach, wsłuchujemy się w ostatnie słowa Mistrza wypowiedziane na Golgocie.
Nad krzyżem Jezusa napisano w dwóch językach ówczesnego świata, po grecku i łacinie oraz w języku narodu wybranego, po hebrajsku, kim jest: Król Żydowski, przyrzeczony Syn Dawida. Piłat, niesprawiedliwy sędzia, stał się niechcący prorokiem. Wobec światowej opinii publicznej zostaje ogłoszona królewskość Jezusa. Sam Jezus nie zaakceptował tytułu Mesjasza, gdyż przypisywano mu błędne, ludzkie rozumienie zbawienia i władzy. Ale teraz ten tytuł może widnieć nad krzyżem. On naprawdę jest królem świata. Teraz jest naprawdę „wywyższony,” w swym uniżeniu wznosi się. Teraz w radykalny sposób spełnił nakaz miłości, złożył ofiarę z samego siebie. Właśnie tak stał się objawieniem samego Boga, Boga miłości. Teraz wiemy, kim jest Bóg. Teraz wiemy, na czym polega prawdziwa królewskość. Jezus modli się Psalmem 22, który rozpoczyna się od słów „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił”? Bierze na siebie całego cierpiącego Izraela, całą cierpiącą ludzkość, dramat nieobecności Boga. Sprawia, że Bóg objawia się właśnie tam, gdzie wydaje się być definitywnie pokonany i nieobecny. Krzyż Jezusa jest wydarzeniem o charakterze kosmicznym. Gdy Syn Boży umiera, świat spowijają ciemności. Ziemia drży, a pod krzyżem bierze początek Kościół złożony z pogan. Rzymski setnik uznaje, pojmuje, że Jezus jest Synem Bożym. Z krzyża triumfuje wciąż na nowo.
Cytowane wyżej rozważanie stacji XIII Drogi Krzyżowej z 2005 r. Ojciec Święty Jan Paweł II słuchał w kaplicy domowej wtulając się w krzyż, nie mogąc już osobiście być w rzymskim Koloseum. Autorem medytacji był ks. kardynał Józef Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Bądźmy dzisiaj zapatrzeni i zasłuchani w Jezusa, niech nikt i nic nie oddziela nas od Pana, który oddał życie za każdą i każdego z nas, abyśmy mieli życie wieczne.
Grafika: SinnersWithASavior
Video: „Pasja” (Mel Gibson, 2004)