Dokąd zmierza współczesne społeczeństwo i jaka jest w nim rola Kościoła? Dlaczego katolicy mają moralny obowiązek wybierać odpowiedzialnie i z nadzieją na odnowę społeczną? Jak wygląda życie powodzian siedem miesięcy po katastrofie i kto im pomaga? Kim był dla nas papież Franciszek i co zapamiętamy z jego pontyfikatu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w najnowszym wydaniu miesięcznika katolickiego „w-Akcji”, który właśnie trafia do czytelników.
Przed nami są wybory prezydenckie. Potrzebny jest w nich głos wyborców wyrażający szacunek dla życia, troskę o najsłabszych, solidarność międzypokoleniową i etykę prawdy. Warto i trzeba odróżniać programy polityczne rzeczywiście służące wspólnemu dobru od tych, które operują jedynie retoryką. Udział w wyborach jest nie tylko prawem obywatelskim, ale i obowiązkiem w sumieniu każdego, by wybierać odpowiedzialnie i z nadzieją na odnowę społeczną. Wyniki badań społecznych pokazują wzrost poparcia dla konserwatywnych partii w Polsce, Niemczech, Włoszech, a nawet w niektórych regionach Ameryki Łacińskiej. Przykładem duchowego odrodzenia staje się na naszych oczach Francja, gdzie w ostatnim czasie kilka tysięcy dorosłych osób przyjęło chrzest.
Historyczny kontekst Konstytucji 3 Maja zestawiony jest z aktualnym i pilnym wezwaniem do odpowiedzialności katolików za losy Ojczyzny. Kult Maryi Królowej Polski jednoczy pokolenia wokół Jasnej Góry. Aktualne dla współczesnych wiernych, zwłaszcza w kontekście wezwania do nawrócenia i modlitwy za pokój na świecie pozostaje też orędzie fatimskie. Maryjny miesiąc maj przyniósł nam nowego papieża Leona XIV, ale wypowiedzi księży biskupów Diecezji Świdnickiej oraz wspomnienia młodzieży pozwalają wrócić do najważniejszych motywów i znaczeń pontyfikatu papieża Franciszka i spojrzeć na ten okres w życiu Kościoła z dwóch perspektyw.
Na łamach miesięcznika znalazł się reportaż o działaniach Diecezji Świdnickiej oraz Caritas na rzecz powodzian. Odwiedzając punkty na terenach powodziowych pokazujemy, jak Kościół w praktyce realizuje zasadę miłosierdzia: nie tylko modlitwą, ale konkretną, codzienną służbą potrzebującym.
Zapraszam do lektury każdego tekstu – niech ten numer będzie dla Was zachętą do głębszej refleksji nad wiarą, odpowiedzialnością i solidarnością. Razem możemy budować wspólnotę otwartą na dialog, ale i wierną swoim korzeniom – podsumowuje redaktor naczelny miesięcznika w-Akcji” ks. Jakub Klimontowski.