Od 1998 r. w Polsce 25 marca jest Dniem Świętości Życia. W tym roku poprzedzony jest piątą edycją Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia.
Akcentem szczególnym tego dnia, łączącym aspekt wewnętrzny z praktycznym, jest akt przyrzeczenia Duchowej Adopcja Dziecka Poczętego. W wielu parafiach, także w Diecezji Świdnickiej, wierni będą deklarować 9-miesięczne modlitewne czuwanie w intencji jednego dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Duchową Adopcję mogą podjąć osoby świeckie, konsekrowane, mężczyźni, kobiety, osoby żyjące w związku niesakramentalnym i rozwiedzione. Dzieci podejmują ją pod opieką rodziców. Włączenie się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyni osoby podejmujące zobowiązanie duchowymi rodzicami dziecka, którego imię znane jest jedynie Panu Bogu.
W encyklice „Evangelium vitae” z 1995 r. Ojciec Święty Jan Paweł II apelował między innymi: aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (…) Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. Cały tekst encykliki Jana Pawła II „Evangelium vitae” można przeczytać w serwisie internetowym Stolicy Apostolskiej klikając TUTAJ.
W sanktuarium św. Józefa, Opiekuna Rodzin w cyklu „W obronie życia”, 25 marca 2025 r. o godz. 18:30 odprawiona zostanie Msza św. w intencji obrony życia. Liturgii będzie przewodniczył o. Nikodem Kilnar, który przekaże świadectwo o darze cudownego orędownictwa Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. Była ona położną w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau i w obozowych warunkach przyjęła ponad 3000 porodów sprzeciwiając się nakazowi zabijania dzieci. W dniu, który jest uroczystością Zwiastowania Pańskiego, podczas Mszy św. będzie można złożyć przyrzeczenie Duchowej Adopcji.
Foto: Shutterstock