Technologia VR to tworzony przy pomocy komputerów trójwymiarowy obraz. Może przedstawiać przedmioty, osoby i nawet całe zdarzenia. Tym razem, dzięki inicjatywie duszpasterzy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku można było na własne oczy zobaczyć „Ostatnią Wieczerzę”.
Wiele osób dzisiejszego popołudnia pochyliło się nad rozważaniem spotkania Apostołów wraz z Panem Jezusem w Wieczerniku. Następnie mogliśmy dzięki technologii przenieść się do tamtych chwil, ale popatrzeć na to z całkiem innej perspektywy – informuje w portalu społecznościowym parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku. Była to niewątpliwie unikatowa okazja, aby zobaczyć wydarzenia znane z Ewangelii, które są szczególnie ważne w przeżywaniu Wielkiego Postu, w zupełnie nowy sposób. Tę możliwość daje polskim widzom Fundacja „Miejsce słowa”, która jest twórcą projektu i producentem filmu. Pokaz filmu w Kłodzku był poprzedzony rozważaniami oraz specjalnym wstępem, który poprowadził o. Nikodem Radosław Lach – franciszkanin i duszpasterz młodzieży.
Technologia rzeczywistości wirtualnej (w języku angielskim „virtual reality”, VR) pozwala na tworzenie wirtualnej imitacji rzeczywistości. VR ukazuje stworzoną cyfrowo przestrzeń, z której elementami można wchodzić w interakcję, bo są prezentowane w skali 1:1. Obraz ulega zmianom w zależności od naszego ruchu lub gestów. Dla odwzorowania realiów z czasów życia Jezusa Chrystusa twórcy wybudowali wieczernik i zachować jego wygląd, wielkość i ułożenie według wytycznych historyków i biblistów. Materiał nagrywano w technice 3D oraz w 360 stopniach w każdej płaszczyźnie, wykorzystując 8 obiektywów. Z możliwości obejrzenia filmu „Ostatnia Wieczerza” skorzystało w Kłodzku blisko sto osób, które na czas seansu otrzymywały specjalne okulary typu gogleVR.
Foto: parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku / Facebook