Relikwie polskich męczenników

Relikwie polskich męczenników z Peru w wałbrzyskiej parafii

Byli wierni powołaniu misyjnemu i żyli „wśród ludzi” głosząc Słowo Boże. Ojciec Zbigniew Strzałkowski i ojciec Michał Tomaszek – zamordowani przez bojówkę Komunistycznej Partii Peru „Świetlisty Szlak” w 1991 r. W 2015 r. beatyfikowani jako męczennicy za wiarę. Relikwie błogosławionych otrzymała parafia pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu.

Ojcowie Zbigniew i Michał prowadzili typową działalność misyjną obejmującą obok ewangelizacji edukację, opiekę społeczną oraz inicjatywy kulturalne i rekreacyjne. Przyczynili się między innymi do zaopatrzenia okolicznych wiosek w wodę i podstawowe urządzenia sanitarne oraz tworzenia programu profilaktyki i opieki zdrowotnej. 9 sierpnia 1991 r. po Mszy św. do kościoła wtargnęli bojówkarze komunistów, którzy zapytali, gdzie są inni ojcowie Michał i Zbigniew obronili trzech postulantów modlących się w kaplicy, mówiąc do terrorystów: „My jesteśmy kapłanami, postulantów zostawcie!” Chwilę potem zostali oddzielnie wyprowadzeni z klasztoru. Wprowadzono ich do samochodu razem z siostrą Bertą Hernandez ze zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po drodze terroryści wyrzucili brutalnie zakonnicę z pojazdu, podpalili most, aby uniemożliwić pościg. Wywieźli obu zakonników do Pueblo Viejo. Tam, w pobliżu cmentarza, o. Michał został zabity strzałem w tył głowy, a o. Zbigniew dwoma strzałami w kręgosłup i w głowę. Razem z nimi zabito burmistrza Pariacoto Justina Masa. Tak brzmi fragment świadectwa s. Berty Hernández. 

Liturgicznego przekazania relikwii pierwszego stopnia polskich męczenników z Peru do wałbrzyskiej parafii dokonał o. Dariusz Gaczyński z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, do którego należeli błogosławieni. Podczas homilii wygłoszonej do wiernych o. Dariusz Gaczyński przypomniał historię życia i życiowe przesłania bł. ojca Michała Tomaszka i bł. ojca Zbigniewa Strzałkowskiego. Więcej dowiesz się o polskich franciszkanach z Peru w serwisie internetowym „Męczennicy z Pariacoto”.

Obaj misjonarze spoczywają przy kościele parafialnym pod wezwaniem „Senor de Mayo” w Pariacoto, gdzie doszło do ich porwania. Na ich nagrobkach widnieje napis: „Firmes en la Fe, Ardientes en la Caridad, Mensajeros de la Paz, Hasta el martirio” (Mocni w wierze, Płonący miłością, Posłańcy pokoju, Aż do męczeństwa).

Foto: Parafia św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu / Facebook 

Zobacz także