Sudecki Uniwersytet Ludowy zorganizował wydarzenia, które przybliżyły świat pszczół z różnych perspektyw. Spotkania miały miejsce w Polanicy-Zdroju oraz w Głuszycy, a oba obracały się wokół tematyki ekologicznej.
Seminarium „Ekologia w życiu człowieka” w Głuszycy rozpoczęło się od wycieczki na głuszyckie „Kamyki”. Rekonesans po Jastrzębim Szlaku stał się wprowadzeniem do prezentacji na temat pszczół i ich miejsca w ekosystemie. Uczestnicy poznali tajniki pszczelarstwa począwszy od refleksji Arystotelesa po nowoczesne metody pracy w pasiece. Ponadto mieli okazję przymierzyć strój pszczelarza i poznać smak kilku rodzajów miodów. Nie zabrakło też informacji o tym jak pszczoły wspierają zdrowie człowieka, o czym przekonujemy się poprzez aromaterapię, przyjmowanie propolisu czy pyłku. W spotkania brali udział mieszkańcy Głuszycy i Grzmiącej oraz grupa uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Starego Wielisławia. W Polanicy-Zdroju odbyła się kolejna Kawiarenka Obywatelska pod hasłem „Pszczoły też mają szefa”. Jak się okazało w pszczelim społeczeństwie jest królowa, czyli „pszczela szefowa, a ul to pszczeli dom. Całość funkcjonuje jak swego rodzaju struktura „społeczna”, w której jest przestrzeń pracy zespołowej, ale i opieki nad chorymi pszczołami.
Oba spotkana poprowadziła pasjonatka pszczelarstwa i ekspertka w tej dziedzinie Alicja Bekas. Przy filiżance herbaty ze szczyptą miodu, w przytulnej atmosferze rozmawialiśmy o pszczołach… z zupełnie innej strony. Pani Alicja, nasza przewodniczka po pszczelim świecie odkryła przed nami wiele nieznanych wcześniej tajników. Wspaniałe rozmowy toczyły się jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu obu spotkań, z których nikt nie chciał wychodzić. Pszczele inspiracje płynęły wartkim strumieniem. Nie zabrakło oczywiście: degustacji miodów, pytań o prawdziwość miodów na rynku, ostrzeżeń przed „pszczelimi szachrajstwami” oraz inspirujących refleksji, które zostaną z nami na długo. To był dzień pełen wiedzy i smaku – podsumowują organizatorzy spotkań w Głuszycy i Polanicy-Zdroju.



Sudecki Uniwersytet Ludowy na 28 lipca 2025 r. o godz. 11:00 zaplanował kolejne wydarzenie. W ramach wycieczkę do Wambierzyc przewidziane jest zwiedzanie bazyliki Matki Bożej Królowej Rodzin, wejście do Szopki Ruchomej oraz spacer po miasteczku. Wambierzyce. Przewodniczką będzie kulturoznawczyni Aleksandra Żurek-Gliszczyńska, która przybliży uczestnikom lokalną historię i kulturę. Tego samego dnia o godz. 17:00 w Kawiarence Obywatelskiej w Polanicy-Zdroju odbędzie się debata z Jarosławem Ubikiem na temat społecznych inicjatywach oddolnych. Z kolei 29 lipca 2025 r. o godz. 10:00 czekają na zainteresowanych warsztaty kulinarne w Polanicy-Zdroju.
Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030.
Foto: Sudecki Uniwersytet Ludowy – Facebook