Renowacja prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jugowie to połączenie robót budowlanych z misternymi pracami konserwatorskimi. Wnętrze zabytkowej świątyni odzyska swoje piękno będące zamysłem tych, którzy ją ufundowali.
Po uzyskaniu stosownych pozwoleń i zaleceń urzędu konserwatorskiego, po zatwierdzeniu kolorystyki i naprawie pęknięć w ścianach, po wymianie instalacji elektrycznej, firma konserwatorska przystąpiła do renowacji i odkrycia zamalowanych, oryginalnych obrazów, znajdujących się na ścianach prezbiterium. Aktualnie odnawiane są kartusze, to te malowidła we wzorze wawrzynów i pilastry, czyli marmoryzowane kolumny znajdujące się w prezbiterium. Prace te, ponieważ są bardzo pracochłonne, potrwają kilka tygodni. Prezbiterium się mocno rozjaśni, ponieważ kolor będzie żółtawy, lekko zabarwiony zielenią. Wszystkie zamalowane obrazy także będą odnowione – informuje ks. Krzysztof Kaczmarek – proboszcz Parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jugowie.


Barokowy kościół w Jugowie w obecnym kształcie wybudowano w latach 1718 – 1722, a w 1909 r. rozbudowano. Historycy twierdzą jednak, że wcześniej stała tu kaplica posadowiona jeszcze w XIV w., ale uległa zniszczeniu w trakcie najazdu husytów. Ołtarz wykonany w całości z drewna datowany jest na 1780 r. W latach 60. ubiegłego wieku przeszedł remonty związane z usuwaniem szkód górniczych i został wpisany do rejestru zabytków. Najcenniejszymi elementami wyposażenia świątyni są drewniany ołtarz, który powstał spod ręki rzeźbiarza Michała Ignacego Klahra oraz oprawiony w barokową ramę obraz ukazujący zaślubiny św. Katarzyny Aleksandryjskiej, namalowany przez Caspara Wehsego.
Foto: Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jugowie