Poniedziałek Wielkanocny Prawda polega na zgodności

Poniedziałek Wielkanocny – „Prawda polega na zgodności myśli i teorii z rzeczywistością”

Szukając odpowiedzi na pytanie o brak wiary w zmartwychwstanie, warto zastanowić się nad tym, co wydarzyło się przy pustym grobie Pana Jezusa. Chodzi o próbę zastąpienia prawdy kłamstwem. 

W Poniedziałek Wielkanocny jesteśmy niejako na przeciwległym wobec Triduum Sacrum brzegu historii zbawienia. Zmartwychwstanie Pańskie jest faktem, o którym wiemy dzięki wierze, ale też dzięki świadectwom historycznym. To stawia chrześcijan i tych, którzy wciąż poszukują wobec pytań rozumu. O tym, że rozum szuka prawdy, wiemy dobrze, ale też wiemy, że dla wielu to nie jest oczywiste. 

Pan rzeczywiście zmartwychwstał i żyje! Równocześnie jednak daje nam ona do zrozumienia, że prawda może być zagrożona, że niektórzy próbują zamienić prawdę w kłamstwo, czy raczej prawdę zastąpić kłamstwem. (…) Jak słyszymy w Ewangelii, po odkryciu przez strażników pustego grobu Chrystusa: „arcykapłani zebrali się ze starszymi, a po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: «Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu»” (Mt 28,12-14). Wobec niepokoju jaki mogłoby wzbudzić zmartwychwstanie Chrystusa, władze postanawiają ten fakt zastąpić kłamstwem. Tymczasem już Arystoteles, podając klasyczną definicję prawdy zauważył, że prawdziwym jest to, co jest zgodne z rzeczywistością. Zatem prawda polega na zgodności myśli i teorii z rzeczywistością. Mimo licznych, nowożytnych prób zakwestionowania tej klasycznej definicji i powiązania tego co prawdziwe jedynie z doznaniami człowieka, z jego subiektywnymi doświadczeniami i jego świadomością, to związek prawdy z rzeczywistością pozostaje niezmienny. A pusty grób Jezusa był i jest rzeczywistością. Dlatego spotkanie z pustym grobem Jezusa ciągle przynosi zaskakujące owoce nawrócenia i wiary.

W cytowanym wyżej liście rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego i rektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu na Poniedziałek Wielkanocny czytamy o wysiłkach podejmowanych przez obie uczelnie na rzecz pogłębiania wiedzy teologicznej oraz innych dziedzin naukowych. Kształcą się w nich księża, osoby konsekrowane i świeccy, także z Diecezji Świdnickiej. Wysiłek intelektualny pozwala jeszcze skuteczniej stawać po stronie prawdy niosącej nam zbawienie, szczególnie w konfrontacji z pytaniami i problemami świata często odwróconego od wartości nadprzyrodzonych, a nawet negującego je. Wpatrując się w Poniedziałek Wielkanocny w pusty grób Jezusa, warto podjąć refleksję, co wiem o swojej wierze.

Zobacz także