Pielgrzymowali Drogą Krzyżową

Pielgrzymowali Drogą Krzyżową Górniczego Trudu na Górę Chełmiec

Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Świebodzicach zainicjowała niezwykłą pielgrzymkę po trasie Trudu Górniczego. Wychodząc z Boguszowa-Gorc pątnicy dotarli na Górę Chełmiec prowadząc rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa ks. Piotra Pawlukiewicza. 

Jedyna w kraju Górnicza Kalwaria składa się z 14 stacji wykonanych w formie granitowych tablic. Ciężkich jak górniczy trud. Droga Krzyżowa Trudu Górniczego jest usytuowana wzdłuż wygodnej trasy turystycznej wiodącej na górę Chełmiec (851 m.n.p.m.), gdzie znajduje się ostatnia stacja tej górniczej Golgoty. Uwagę i uznanie budzą inskrypcje na każdej z tablic o treści pasyjnej oraz bardzo trafnej, przez lapidarność, treści upamiętniającej i odzwierciedlającej górnicze losy – czytamy w relacji z pielgrzymki.

W pielgrzymce rozważań brali udział nie tylko parafianie od św. Brata Alberta, a duchowym opiekunem pokutnego wysiłku był ks. wikariusz Damian Kowalski. Po dotarciu do celu niektórzy pątnicy wspięli się jeszcze na wieżę widokową, aby podziwiać panoramę okolicznych gór. Podsumowaniem wspólnych przeżyć było ognisko, a droga powrotna prowadziła przez wałbrzyski Biały Kamień.

14 stacji oznaczonych granitowymi tablicami tworzy jedyną w Polsce Drogę Krzyżową – Górniczą Kalwarię. Każda ze stacji opowiada o różnych aspektach pracy w kopalniach – od niebezpieczeństw przez codzienny trud, po ofiary jakie ponieśli górnicy i ich rodziny. Jest to jednocześnie głębokie odniesienie do kolejnych etapów Drogi Krzyżowej Jezusa. Ta unikalna Droga Krzyżowa powstała w 2001 r. z inicjatywy ks. Andrzeja Bajaka – proboszcza parafii pw. Trójcy Świętej w Boguszowie-Gorcach przy wsparciu miejscowego samorządu. Warto przypomnieć, że wśród wałbrzyskich górników byli ludzie, którzy wydobywali węgiel, uran, złoto czy srebro, często narażając swoje życie i zdrowie. Ich poświęcenie jest elementem tożsamości i dziedzictwa Ziemi Wałbrzyskiej. Więcej na temat Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu dowiedzieć się można w serwisie PoznajHistorie.pl klikając TUTAJ

Foto: Parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego w Świebodzicach

Zobacz także