Papież Franciszek słuchał nas

„Papież Franciszek słuchał nas” – wspominają biskupi Diecezji Świdnickiej / AKTUALIZACJA

Mogliśmy nie tylko zadawać rozmaite pytania, ale przede wszystkim słuchał naszych spraw, naszych problemów, których już wtedy było coraz więcej. Tak ks. biskup świdnicki Marek Mendyk wspomina rozmowę z papieżem Franciszkiem podczas wizyty ad limina apostolorum z 2021 r. 

Dzieliliśmy się różnymi naszymi doświadczeniami, także naszą bezradnością wobec problemów, które po pandemii nas zaskakiwały, a które budziły niekiedy niepokój wobec sytuacji w Polsce – dodaje biskup świdnicki w wypowiedzi dla tygodnika „Niedziela”. Ojciec Święty dodawał odwagi i zapewniał biskupów o modlitwie w kontekście problemów Kościoła w Polsce z laicyzacją oraz ataków ze strony niektórych ośrodków medialnych. 

Ks. biskup Adam Bałabuch tę samą obecność w Watykanie i spotkania z papieżem relacjonuje, mówiąc między innymi: Papież Franciszek zwracał nam uwagę na potrzebę bliskości w naszym biskupim posługiwaniu. Chodzi tu o bliskość z Panem Bogiem, z braćmi biskupami, z prezbiterami i wiernymi świeckimi. Rzeczywiście w spotkaniu z Ojcem Świętym mogliśmy doświadczać klimatu wzajemnej bliskości. O zmarłym papieżu opowiada także ks. biskup senior Ignacy Dec. W wypowiedzi dla Radia Maryja powiedział między innymi: Papież Franciszek dał się poznać jako papież, który jest bardzo praktyczny, bardzo konkretny i uwrażliwił nas na pewne sprawy, które może były jakoś lekko oddalone w poprzednich pontyfikatach. Myślę, że właśnie Duch Święty jakoś tak sprawił, żeby takiego człowieka właśnie nam dał Kościołowi, który uwrażliwił nas na biednych, też na peryferie.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło, że Msza św. pogrzebowa papieża Franciszka będzie celebrowana 26 kwietnia 2025 r., o godz. 10:00 na placu św. Piotra pod przewodnictwem dziekan kolegium kardynałów ks. kardynała Giovanniego Battista Re. Na zakończenie, zgodnie z tradycją watykańską, ogłoszonych będzie dziewięć dni żałoby i Mszy św. żałobnych za duszę papieża Franciszka. Spod bazyliki św. Piotra trumna z ciałem papieża do zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie wedle ostatniej woli papieża, zostanie on pochowany. Dzień pogrzebu śp. papieża Franciszka ma być dniem żałoby narodowej w Polsce, co postanowił już prezydent RP Andrzej Duda (rozporządzenie Prezydenta RP wymaga kontrasygnaty premiera). Prezydent wraz z małżonką wezmą udział w liturgii pogrzebowej w Rzymie. 

Niech Pan obdarzy zasłużoną nagrodą tych, którzy mnie kochali i będą się modlić za mój wieczny odpoczynek. Cierpienie, które towarzyszyło mi w ostatnich latach, ofiaruję Panu dla pokoju na świecie i braterstwa między ludźmi – napisał w testamencie papież Franciszek. Obecnie ciało zmarłego jest wystawione w otwartej trumnie w kaplicy Domu św. Marty, gdzie papież zmarł rano 21 kwietnia 2025 r. Od jutra już trumna z ciałem papieża będzie eksponowana w bazylice św. Piotra do czasu pogrzebu. 

AKTUALIZACJA: 23 kwietnia 2025 r. o godz. 18:00 w Katedrze Świdnickiej ks. biskup świdnicki Marek Mendyk odprawi Mszę św. w intencji zmarłego papieża Franciszka. Świdnicka Kuria Biskupia zaprasza i zachęca do wspólnej modlitwy

Foto: VaticanNews.va

Zobacz także