Najważniejszą pracą ludzką jest praca nad sobą

Najważniejszą pracą ludzką jest praca nad sobą

XXI Pielgrzymka Maturzystów odbyła się w miniony piątek i przyciągnęła na Jasną Górę młodzież, wychowawców i katechetów. Kilka godzin spędzonych w częstochowskim Sanktuarium Matki Bożej wypełnionych było modlitwą, słuchaniem i rozmowami. 

Na początek maturzyści wysłuchali konferencji o tym, że „Nie ma sytuacji bez wyjścia – czyli jak trudne momenty można przekuć w osobisty sukces?” Prelegentem był Piotra Szwędrowskiego – terapeuta zajęciowy, prezes Fundacji „Rozwoju Młodego Pokolenia” oraz pomysłodawca Fundacji „Wypłyń na Głębię”. Podzielił się w bardzo osobistej wypowiedzi własnymi doświadczeniami wychodzenia z sytuacji kryzysowych i uznawania ich za punkt wyjścia do nowych etapów życia. Półgodzinne wystąpienie obfitowało w bardzo konkretne i niekiedy wstrząsające przykłady z życia, dzięki którym mówca starał się ukazać potrzebę świadomego dokonywania wyborów życiowych już na etapie młodości. Całe wystąpienie można wysłuchać w serwisie Gość Legnicki klikając TUTAJ.  

Głównym punktem programu spotkania młodzieży z Diecezji Świdnickiej i Diecezji Legnickiej była Msza św. celebrowana pod przewodnictwem pasterzy obu diecezji – ks. biskupa Andrzeja Siemieniewskiego oraz ks. biskupa Marka Mendyka, który wygłosił homilię. Powiedział w niej między innymi: Najważniejszą ludzką pracą jest praca nad samym sobą. Aby człowiek rozwinął cały złożony w nim potencjał, aby wydał owoce możliwie najpiękniejsze, możliwie najdorodniejsze, jak dobra winnica. Taka praca rozpoczyna się od najmłodszych lat. Najpierw jest efektem oddziaływania rodziców i środowiska, a z upływem lat staje się samowychowaniem wspieranym przez rodzinę, koleżanki i kolegów, szkołę, Kościół. Wyrazem wzrastającej dojrzałości młodego człowieka jest coraz większa odpowiedzialność za siebie i za swoje samowychowanie. W dalszej części homilii ks. biskup Marek Mendyk zwracał uwagę na znaczenie środowiska, w jakim obraca się każdy młody człowiek oraz wzorców, jakimi się kieruje. Wskazał tu na przykład młodego Karola Wojtyły, który mimo bardzo trudnych okoliczności dzieciństwa i młodości konsekwentnie ustalał sobie wysokie wymagania i starał się korzystać z przykładów życia ludzi o wybitnych cechach charakteru, intelektu i moralności. Już jako papież Jan Paweł II zachęcał młodzież do „stawiania sobie wymagań, nawet gdyby nikt inny ich nie stawiał”. Homilię ks. biskupa świdnickiego Marka Mendyka można wysłuchać w kanale społecznościowym Facebook Jasna Góra klikając TUTAJ

Podczas pielgrzymki maturzyści mieli też czas na Drogę Krzyżową, której rozważania wiodły po stacjach ulokowanych na Wałach Jasnogórskich. Młodzi pielgrzymi wyjeżdżając w drogę powrotną do swoich domów zabrali ze sobą pamiątkowe długopisy, które zostały poświęcone. Był to prezent od ojców paulinów z Jasnej Góry dla maturzystów. Egzamin dojrzałości trwać będzie w dniach 5 – 24 maja 2025 r. 

Foto: Niedziela Świdnicka Facebook 

Zobacz także