Msza św. pogrzebowa i ceremonia Ostatniego Pożegnania rozłożone pomiędzy bazyliką św. Piotra i bazyliką Matki Bożej Śnieżnej (znanej powszechnie jako bazylika Najświętszej Marii Panny Większej) zamknęły ziemską drogę śp. papieża Franciszka.
Ludzkie życie nie kończy się w grobie, ale w domu Ojca, w życiu pełnym szczęścia, które nie zna zmierzchu. (…) Ostatni obraz, który pozostanie przed naszymi oczami i w naszych sercach, to ten z ostatniej niedzieli, Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, kiedy Papież Franciszek, pomimo poważnych problemów zdrowotnych, pragnął nam udzielić błogosławieństwa z balkonu Bazyliki Świętego Piotra. Następnie zszedł na ten plac, aby powitać duży tłum zgromadzony na Mszy Wielkanocnej podczas jazdy w otwartym papamobile – mówił w homilii ks. kardynał Giovanni Battista Re. Poświęcając ją życiu i posłudze zmarłego, podkreślał, że Był papieżem wśród ludu, z otwartym sercem wobec wszystkich, zwłaszcza zmarginalizowanych, najmniejszych wśród nas, ale także papieżem uważnym na znaki czasu i to, co Duch Święty budził w Kościele.
Kończąc homilię ks. kardynał Giovanni Battista Re przypomniał prośbę, jaką systematycznie wypowiadał papież Franciszek podczas swoich spotkań z wiernymi: „Nie zapominajcie modlić się za mnie” i nawiązując do tych słów powiedział: Kochany papieżu Franciszku, prosimy Cię teraz o modlitwę za nas. Obyś błogosławił Kościół, błogosławił Rzym i pobłogosławił cały świat z nieba, tak jak to zrobiłeś w ostatnią niedzielę z balkonu tej bazyliki w ostatecznym uścisku z całym ludem Bożym, ale także przyjmij ludzkość, która szuka prawdy ze szczerym sercem i trzyma wysoko pochodnię nadziei.
Kilkanaście minut po zakończeniu Mszy św. pogrzebowej i rozpoczęciu ceremonii Ostatniego Pożegnania, trumna z ciałem śp. papieża Franciszka została przewieziona ulicami Rzymu do bazyliki Najświętszej Marii Panny Większej, gdzie – zgodnie z testamentem papieża – została złożona do grobu. Ta część pogrzebu miała charakter prywatny i nie była relacjonowana „na żywo” w mediach.
Miejsce wiecznego spoczynku Franciszka będzie dostępne dla wiernych od 27 kwietnia 2025 r. Tego dnia w godzinach popołudniowych przybędą tam księża kardynałowie, aby odprawić nieszpory za zmarłego biskupa Rzymu przed wizerunkiem Madonny Salus Populi Romani, do którego zwykł przychodzić Franciszek w ważnych chwilach swojego pontyfikatu. Od poniedziałku rozpoczną się kolejne kongregacje kolegium kardynalskiego mające na celu między innymi wyznaczenie terminu konklawe.
Foto: VaticanNews.va