Niech pokój będzie z wami wszystkimi, najdrożsi bracia i siostry. Takie było pierwsze pozdrowienie Chrystusa zmartwychwstałego, Dobrego Pasterza, który oddał życie za Bożą owczarnię.
Ja także chciałbym, by to pozdrowienie pokoju dotarło do naszych serc, dotarło do waszych rodzin, do wszystkich ludzi, gdziekolwiek się znajdują, do wszystkich ludów, do całej ziemi. Pokój wam! Taki jest pokój Chrystusa zmartwychwstałego. Pokój rozbrojony i pokój rozbrajający, pokorny i wytrwały. Pochodzi od Boga, od Boga, który kocha nas wszystkich, bezwarunkowo. Tak brzmiały pierwsze słowa Ojca Świętego Leona XIV. Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską ukazał się dzisiaj tuż po godz. 18:00. Papieżem został wybrany dzisiaj 69-letni augustianin ks. kardynał Robert Francis Prevost.
Leon XIV mówił dalej między innymi: Bez lęku, zjednoczeni, ramię w ramię z Bogiem między nami, idziemy naprzód. Jesteśmy uczniami Chrystusa. Chrystus idzie przed nami. Świat potrzebuje Jego światła. Ludzkość potrzebuje Go jako mostu prowadzącego do Boga i Jego miłości. I zakończył pierwsze papieskie przesłanie mówiąc: Nasza matka, Maryja pragnie zawsze iść z nami, być blisko nas, pomagając swym wstawiennictwem i swą miłością. Módlmy się razem za tą nową misję, za Kościół, o pokój w świecie, aby pomogła nam uzyskać tę szczególną łaskę – nasza Matka, po czym odmówił modlitwę „Zdrowaś Maryjo” i udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi.
Leon XIV pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Dzieciństwo i młodość spędził z rodziną, uczęszczając najpierw do Niższego Seminarium Ojców Augustianów. W Villanova University w Pensylwanii w 1977 r. uzyskał licencjat z matematyki i podjął studia filozoficzne. W tym samym czasie rozpoczął nowicjat w Zakonie Augustianów w Saint Louis, a śluby wieczyste złożył w 1981 r. Studia teologiczne kontynuował w Catholic Theological Union w Chicago oraz na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu. W 1982 r. przyjął święcenia kapłańskie w kolegium augustiańskim Santa Monica. W 1987 r. obronił rozprawę doktorską i został mianowany dyrektorem ds. powołań oraz misji prowincji Matki Dobrej Rady w Olympia Fields. Rok później został wysłany na misję augustiańską w Peru. W 1999 r. został wybrany prowincjałem prowincji augustiańskiej „Matki Dobrej Rady” w Chicago, a dwa i pół roku później, podczas Kapituły Generalnej Zakonu Świętego Augustyna, współbracia powierzyli mu misję przeora generalnego, którą kontynuował także w drugiej kadencji.
W 2013 r. wrócił do rodzimej prowincji w Chicago i został odpowiedzialny za formację w klasztorze św. Augustyna do chwili, gdy papież Franciszek mianował go w 2014 r. na biskupa i administratora apostolskiego peruwiańskiej diecezji Chiclayo. Zawołaniem biskupim ks. biskupa Roberta Prevosta stały się słowa „In Illo uno unum” – z Objaśnień do Psalmu 127 według św. Augustyna, podkreślające, że „chociaż my, chrześcijanie, jesteśmy liczni, w Chrystusie stanowimy jedno”. W 2018 r. został wybrany drugim wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Peru, w której należał również do Rady Gospodarczej oraz był przewodniczącym Komisji ds. Kultury i Edukacji. W 2023 r. papież mianował go prefektem Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, podnosząc go do godności arcybiskupa. Następnie na konsystorzu tego samego roku kreował go kardynałem.
Ks. kardynał Robert Prevost uczestniczył w ostatnich podróżach apostolskich papieża Franciszka oraz w pierwszej i drugiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów o synodalności. W 2023 r. papież Franciszek mianował go członkiem Dykasterii ds. Ewangelizacji (Sekcji do spraw Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Partykularnych), Dykasterii Nauki Wiary, Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, Dykasterii ds. Duchowieństwa, Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, Dykasterii ds. Tekstów Legislacyjnych, a także Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego.




















Foto / video: vaticannews.va