Kilkumiesięczny chłopczyk

Kilkumiesięczny chłopczyk w świdnickim Oknie Życia

12 lutego 2025 r. po godz. 12:00 alarm zasygnalizował, że w świdnickim Oknie Życia jest dziecko. 

W myśl obowiązujących procedur niezwłocznie powiadomiono pogotowie ratunkowe, policję oraz Caritas Diecezji Świdnickiej. Siostra Estera, która w tym czasie pełniła dyżur i jako pierwsza zaopiekowała się dzieckiem, oceniła, że chłopiec ma ok. 6 – 8 miesięcy, był zadbany i ubrany odpowiednio do pory roku. Leżał na przewijaku i uśmiechał się, przykryty był kocykiem, a obok niego znajdowała się kartka z imieniem. Ratownicy medyczni zbadali stan zdrowia dziecka, które nie wykazywało żadnych niepokojących objawów i zabrali je do szpitala. 

Okno Życia w Świdnicy działa od 2010 r., a inicjatorem tej szczególnej formy wyjścia naprzeciw problemom samotnych matek był ówczesny ordynariusz Diecezji Świdnickiej ks. biskup Ignacy Dec. Instalacja zlokalizowana jest przy Publicznym Przedszkolu Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny przy ul. Piekarskiej 2 w Świdnicy. Drugie Okno Życia w naszej diecezji działa w Domu Dziecka prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku przy ul. Wandy 6.

Okno Życia to bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko. Otwiera się od zewnątrz, jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja. Po otwarciu włącza się alarm wzywajacy opiekujące się oknem osoby, którymi są przeważnie siostry zakonne. Niezwłocznie uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne, to znaczy powiadomione zostają pogotowie ratunkowe i sąd rodzinny. Dziecko zawsze trafia do szpitala, a potem opiekę nad nim przejmuje ośrodek adopcyjny. Równolegle uruchamiana jest procedura ustalenia tożsamości. Jeśli działania wyjaśniające policji nie przyniosą efektu, to sąd nadaje nazwisko. Na podstawie jego decyzji wydawany jest także akt urodzenia. Po przejściu drogi adopcyjnej dziecko trafia do nowej rodziny.

Zobacz także