Każde powołanie w Kościele

Każde powołanie w Kościele jest znakiem nadziei

Brak powołań budzi w Kościele niepokój o przyszłość i rodzi pytania, jak dalej będzie wyglądać posługa głoszenia Słowa Bożego i uświęcania ludzi, skoro dotkliwie odczuwamy malejącą liczbę kapłanów i osób konsekrowanych.

W całym Kościele rozpoczyna się dzisiaj 62. Tydzień Modlitw o Powołania, który potrwa do 17 maja 2025 r.  Przebiegać będzie pod hasłem „Nadaj imię Twojej nadziei”. Z Zamiast wciąż skupiać się na obrazie pustoszejących seminariów i nowicjatów, mamy żyć pewnością wiary, że Bóg nie przestaje powoływać ludzi do zadań, które wynikają z Jego zbawczej misji. Jednak prawdziwa nadzieja mobilizuje nas do współpracy z obietnicami Boga, w tym również z obietnicą „posłania robotników na żniwo Pańskie – czytamy w przesłaniu, które za pośrednictwem Świdnickiej Kurii Biskupiej skierował do wiernych delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań ks. biskup Andrzej Przybylski. 

Zarówno dzisiejsza Niedziela Dobrego Pasterza, jak i cały tydzień jest zaproszeniem do systematycznej modlitwy o powołania do kapłaństwa, życia konsekrowanego i misyjnego. To także czas rozeznawania własnego powołania, szczególnie wśród osób wchodzących w dorosłość.

Trwajmy na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, prośmy o to podczas każdej Mszy Świętej i wzywajmy wstawiennictwa Maryi, Matki Kapłanów, odmawiając różaniec i nabożeństwa majowe w intencji powołań. W Dziejach Apostolskich słyszymy często to współbrzmienie działania Ducha Świętego i ludzi. „Duch Święty i my” – mówią apostołowie, przypominając nam również, że nasza nadzieja na powołania pochodzi od samego Ducha Świętego, a jednocześnie wymaga zaangażowania naszego „my”, czyli nas wszystkich jako członków Kościoła i całej wspólnoty kościelnej. Ufając Duchowi Świętemu w Jego nieustanne i obfite budzenie powołań, chcemy stworzyć dla powołań odpowiednie środowisko rozwoju – napisał ks. biskup Andrzej Przybylski.

Zobacz także