Spacer Historyczny, który choć poświęcony był dziejom jednego ołtarza w katedrze świdnickiej, okazał się być splotem trzech mało znanych historycznych okoliczności. Organizatorem spotkania była Świdnicka Fundacja św. Ignacego Loyoli.
Dzieje kultu Najświętszego Serca Jezusa, któremu poświęcony jest jeden z ołtarzy w katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława, to był temat wiodący spotkania, jakie odbyło się 27 czerwca 2025 r. Tego dnia przypadała bowiem liturgiczna uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wiedzą na temat ołtarza i jego przesłaniem podzielili się z przybyłymi na Spacer Historyczny ks. proboszcz Marcin Gęsikowski oraz historyk Sobiesław Nowotny.
Drugim wątkiem była postać księdza Hugona Simona – jednego z najwybitniejszych proboszczów świdnickiego kościoła parafialnego, z którego inicjatywy ten ołtarz powstał. I tu wystąpił drugi zbieg okoliczności, ponieważ dzień 27 czerwca jest także dniem urodzin księdza Simona (1828). W opowieściach o dziejach ołtarza nie sposób było pominąć patrona kaplicy, w której ten ołtarz się znajduje, zatem trzecim tematem Spaceru było życie św. Franciszka Ksawerego – współzałożyciela Towarzystwa Jezusowego i jednego z największych misjonarzy Kościoła, któremu poświęcone są obrazy i rzeźby stanowiące wyposażenia kaplicy – czytamy w relacji zamieszczonej przez Świdnicką Fundację św. Ignacego Loyoli, czyli organizatora ósmego Spaceru Historycznego. Tam też można znaleźć więcej pięknych zdjęć ukazujących detale katedralnego ołtarza Najświętszego Serca Jezusa.
Jest już zapowiedź dziewiątego Spaceru Historycznego. Bohaterem spotkania ma być założyciel Zakonu Jezuitów, czyli św. Ignacy Loyola. Termin wydarzenia zapowiedziano na dzień jego wspomnienia – 31 lipca 2025 r. Z tej okazji odsłonięty zostanie ukryty obraz Johanna Claessensa przedstawiający wizję św. Ignacego w La Storta.



Foto: Świdnicka Fundacja św. Ignacego Loyoli