In Illo uno unum

„In Illo uno unum” – inauguracja pontyfikatu Ojca Świętego Leona XIV

Podczas inauguracji pontyfikatu Leona XIV zapewne usłyszymy główne przesłanie, z jakim zwróci się do Kościoła i do świata Ojciec Święty. Już wiemy, że w herbie papieża jest jego biskupie zawołanie „In Illo uno unum” („W Tym Jedynym – jednością jesteśmy”). Tymczasem o pokoju, sprawiedliwości i prawdzie Ojciec Święty wypowiedział się w trakcie pierwszego spotkania z Korpusem Dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej.

Pierwszym słowem jest pokój. Zbyt często traktujemy go jako pojęcie „negatywne”, rozumiane jedynie jako brak wojny i konfliktu, ponieważ przeciwstawianie się sobie leży w ludzkiej naturze i towarzyszy nam nieustannie, doprowadzając nas do życia w permanentnym „stanie konfliktu” – w domu, w pracy, w społeczeństwie. Pokój więc, wydaje się jedynie zwykłym rozejmem, przerwą na odpoczynek między jednym sporem a drugim, ponieważ – mimo wysiłków – napięcia zawsze są obecne, niczym żar tlący się pod popiołem, gotowy w każdej chwili na nowo zapłonąć. Tak objaśniał znaczenie słowa „pokój” papież. 

Następnie przedmiotem wywodu Ojca Świętego było słowo „sprawiedliwość”. Leon XIV tłumaczył je następująco: Zadaniem osób odpowiedzialnych za sprawowanie władzy, jest podejmowanie starań na rzecz budowania harmonijnych i pokojowych społeczeństw obywatelskich. Można to osiągnąć przede wszystkim poprzez inwestowanie w rodzinę, opartą na trwałym związku mężczyzny i kobiety – to „społeczność domowa, jakkolwiek bardzo mała, jest jednak prawdziwą społecznością i jest starsza od wszelkiego państwa”. Ponadto, nikt nie może uchylać się od wspierania takich działań, które chronią godność każdej osoby, zwłaszcza tych najsłabszych i bezbronnych: od nienarodzonego dziecka po osobę starszą, od chorego po bezrobotnego, niezależnie od tego, czy jest obywatelem, czy imigrantem

Słowem trzecim, nad którym uwagę skupił papież było pojęcie „prawda”. Na ten temat Leon XIV mówił tak: Nie można budować prawdziwie pokojowych relacji, także w ramach wspólnoty międzynarodowej, bez prawdy. Tam, gdzie słowa nabierają konotacji dwuznacznych i ambiwalentnych, a świat wirtualny, wraz ze swoim zmutowanym postrzeganiem rzeczywistości, zaczyna panować bez kontroli, trudno jest budować autentyczne relacje, ponieważ zanikają obiektywne i rzeczywiste podstawy komunikacji.

Leon XIV objął posługę następcy św. Piotra z chwilą, gdy jeszcze w trakcie tajnej części konklawe zaakceptował rozstrzygnięcie Kolegium Kardynalskiego. Inauguracja jest zatem aktem jawnego potwierdzenia przyjęcia wyboru na papieża. Stolica Apostolska opublikowała oficjalny portret Leona XIV i jego herb. 

Można już pobrać zapis liturgii z serwisu Vatican.va, gdzie zamieszczono wszystkie teksty modlitw, czytań i śpiewów. Transmisję inauguracji będzie można oglądać z tłumaczeniem na język polski poprzez platformę You Tube serwisu Vatican News PL.

Uroczysta celebracja będzie mieć miejsce 18 maja 2025 r. o godz. 10:00.

  • Najpierw w Grotach Watykańskich, czyli w miejscu śmierci św. Piotra, papież będzie się modlić w ciszy i dokona gestu okadzenia grobu pierwszego z Apostołów. Z tego miejsca diakoni procesjonalnie przeniosą paliusz pasterski, pierścień Rybaka oraz księgę Ewangelii, które złożone zostaną na ołtarzu celebracji na placu przed bazyliką, a w przejściu tym będzie uczestniczyć papież. Procesji towarzyszyć będzie XI-wieczny śpiew „Laudes Regiae” wykonywany podczas obrzędów koronacji cesarskich i królewskich, a współcześnie wykonywany wyłącznie podczas procesji wejścia Mszy św. inaugurującej papieski pontyfikat.
  • Pierwsze czytanie (w języku hiszpańskim) z Dziejów Apostolskich (Dz 4,8-12), psalm responsoryjny (w języku włoskim) z Psalmu 117(118), drugie czytanie (w języku hiszpańskim) z Pierwszego Listu św. Piotra (1P 5,1-5, 10-11).  Po odczytaniu (w językach łacińskim i greckim) Ewangelii wg św. Jana (J 21, 15-19) nastąpi ceremonia nałożenia papieżowi paliusza i pierścienia Rybaka. 
  • Paliusz to szata liturgiczna w postaci wąskiej opaski wykonanej z wełny jagniąt i drapowanej wokół ramion. Przywołuje obraz Dobrego Pasterza, który kładzie zagubione owce na ramionach i przypomina potrójną odpowiedź Piotra na wezwanie Zmartwychwstałego Pana do opieki nad Jego barankami i owcami. Na paliuszu widać sześć czarnych jedwabnych krzyży. Jest też ozdobiony trzema szpilkami przypominającymi trzy gwoździe ukrzyżowania Chrystusa. Pierścień Rybaka ma postać sygnetu, przypominającego pieczęć wiary powierzonej Piotrowi, aby wzmacniać braci. Symbolizuje też zaślubiny z Kościołem powszechnym. Od strony wewnętrznej wygrawerowany jest herb Ojca Świętego oraz napis „Leo XIV”.
  • Po rytuale posłuszeństwa, jakie papieżowi będą składać przedstawiciele wielu stanów Kościoła z różnych regionów świata, Ojciec Święty wygłosi homilię. 
  • Liturgia Eucharystii, błogosławieństwo Ojca Świętego oraz obrzędy rozesłania zakończą uroczystość.  

W ramach przygotowań do niedzielnej inauguracji pontyfikatu Papieski Instytut Muzyki Sakralnej poprzez You Tube zachęca wiernych do śpiewania w języku łacińskim części stałych podczas najważniejszych uroczystości liturgicznych. W najnowszym filmiku uczymy się łacińskiego śpiewu modlitwy Pater noster (Ojcze nasz).

Foto: @VaticanNewsPL

Zobacz także