Czuwają nad nienarodzonymi dziećmi

Czuwają nad nienarodzonymi dziećmi

Około 50 osób złożyło przyrzeczenie duchowej adopcji dziecka poczętego – informuje parafia pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy. 

W przypadający 25 marca 2025 r. Dzień Świętości Życia, który wyznaczony jest w Kościele na uroczystość Zwiastowania Pańskiego w piastowanym przez ojców paulinów świdnickim sanktuarium św. Józefa Oblubieńca celebrowana była Msza św. w intencji obrony życia. W trakcie liturgii, której przewodniczył o. Nikodem Kilnar z Jasnej Góry, wierni usłyszeli świadectwo o Słudze Bożej Stanisławie Leszczyńskiej. Była ona żoną, matką czwórki dzieci, przez 40 lat położną. W okresie II wojny światowej wraz z całą rodziną działała w konspirację, a po donosie trafiła do obozu koncentracyjnego, gdzie przydzielono ją do służby medycznej podległej lekarzowi Josefowi Mengele. Dokonywał on zbrodniczych eksperymentów na ludziach i selekcjonował więźniów do komór gazowych. 

Stanisława Leszczyńska w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau i tam przyjęła ponad 3000 porodów sprzeciwiając się wydanemu przez hitlerowców nakazowi zabijania dzieci. Gdy wyszła z obozu, powtarzała często, że był to dla niej czas błogosławiony i to dla nas jest zaskakujące, jak można o takim piekle na ziemi powiedzieć, że był to czas błogosławiony? Ona stała się w tamtych czasach darem dla kobiet, światłem nadziei i miłości – „Aniołem Życia” – opowiadał o. Nikodem Kilnar.

Podczas Mszy św. ok. 50 osób zadeklarowało 9-miesięczne modlitewne czuwanie w intencji jednego dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Duchowa adopcja jest modlitewnym zobowiązaniem podjętym w intencji jednego dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Duchową Adopcję mogą podjąć osoby świeckie, konsekrowane, mężczyźni, kobiety, osoby żyjące w związku niesakramentalnym i rozwiedzione. Dzieci podejmują ją pod opieką rodziców. Włączenie się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyni osoby podejmujące zobowiązanie duchowymi rodzicami dziecka, którego imię znane jest jedynie Panu Bogu.

Ojciec dr Nikodem Kilnar na co dzień posługuje na Jasnej Góry i od ponad 20 lat zajmuje się pomaganiem rodzinom w sytuacjach konfliktów i kryzysów. Jest też znany jako duszpasterzem muzyków kościelnych. 

Foto: Paulini Świdnica / Kamil G. / Facebook 

Zobacz także