Błogosławiony który wybudował maryjne

Błogosławiony, który wybudował maryjne sanktuarium w Pompejach – relikwie Bartolo Longo w Wałbrzychu

W parafii pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu są relikwie bł. Bartolo Longo – budowniczego Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach. 

Dokładnie w dniu odpustu Madonny Pompejańskiej, czyli 8 maja 2025 r. wybrany został papież Leon XIV. W pierwszym publicznym wystąpieniu tego dnia papież powiedział: Dziś jest dzień Supliki do Matki Bożej Pompejańskiej. Nasza Matka Maryja chce zawsze iść z nami, być blisko, pomagać nam swym wstawiennictwem i swą miłością. Dlatego chciałbym pomodlić się razem z wami. Módlmy się wspólnie za te nową misję, za cały Kościół, o pokój na świecie. Prośmy o tę specjalną łaskę Maryję, naszą Matkę. Maryjna pobożność Ojca Świętego sprawiła, że wizerunek Maryi z sanktuarium pod wulkanem w Pompejach znajdował się przy ołtarzu podczas inauguracji pontyfikatu 267. następcy św. Piotra

Dzięki życzliwości i pomocy Pana Marka Wosia – wielkiego propagatora nabożeństwa do Matki Bożej Pompejańskiej w Polsce otrzymaliśmy od Kustosza Sanktuarium w Pompejach ks. arcybiskupa Tommaso Caputo relikwie budowniczego sanktuarium bł. Bartolo Longo – apostoła różańca i przyjaciela Leona XIII. To dzięki temu świętemu, papież Leon XIII ogłosił wiele encyklik o różańcu, w tym encyklikę „Octobri mense” (1891) w której papież ogłasza październik miesiącem różańca – czytamy w serwisie społecznościowym parafii pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu.

Błogosławiony Bartolo Longo żył w latach 1841 – 1926. Był doktorem prawa, wziętym adwokatem, ale już podczas studiów prawniczych w Neapolu zaraził się praktykami spirytystycznymi. Został nawet „kapłanem” satanistów i aktywistą antykościelnym. Spotkał na swojej drodze zakonnika dominikańskiego o. Alberta Radeute, dzięki któremu przeszedł radykalne nawrócenie. Stał się później tercjarzem i gorliwie propagował modlitwę różańcową. W 1875 r. przeprowadził się do Pompei, gdzie wraz ze swoją małżonką hrabiną Marianną de Cusco na ruinach zalanych przez wulkan dawnych Pompei wybudował nową świątynię. Znamy ją obecnie jako Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej i przybywa tam rocznie kilka milionów pielgrzymów. Poza kościołem Bartolo Longo założył wiele innych placówek charytatywnych. Ojciec Święty Jan Paweł II, beatyfikując Bartolo Longo w 1980 r., nazwał go „wzorem dla współczesnych świeckich katolików”.

Bartolo Longo napisał i rozpropagował opartą na różańcu Modlitwę Pompejańską, która od ponad 140 lat jest uznawana za jedną ze szczególnie cennych form pobożności katolickiej. Zaaprobował jej formuły papież Leon XIII. Odmawiana jest przez 54 kolejnych dni w jednej ściśle określonej intencji. Przez pierwsze 27 dni odmawiana jest modlitwa błagalna, przez kolejnych 27 dni trwa część dziękczynna. W sieci dostępna jest aplikacja „Nowenna Pompejańska, którą można pobrać w systemach Android lub Apple iOs.

Zobacz także