Ukazało się już kwietniowe wydanie miesięcznika katolickiego „w-Akcji” – pisma, które podejmuje tematy ważne dla życia wiary, wspólnoty Kościoła i rzeczywistości społecznej, w której żyjemy.
W tym numerze szczególne miejsce zajmuje artykuł o trudnej sytuacji finansowej parafii w Polsce pt. „Taca w czasach inflacji”. Czy złotówka wrzucona na tacę to nadal gest wiary? Czy może złudzenie wystarczalności? Autorzy odsłaniają nie tylko dane makroekonomiczne dotyczące dewaluacji pieniądza, ale i serce problemu – ukazując, że wsparcie Kościoła to nie obowiązek, lecz owoc naszej miłości do wspólnoty.
Nie sposób pominąć artykuł o próbie medialnego linczu na Biskupie Świdnickim Marku Mendyku, który po trzech latach walki z koncernami medialnymi został w pełni oczyszczony z zarzutów przez sądy dwóch instancji! To opowieść nie tylko o triumfie dobra, ale też o odwadze bycia pasterzem w trudnych czasach – i wzór postępowania wobec fałszywych oskarżeń, które mogą spaść na każdego. Co ważne, artykuł odsłania kulisy manipulacji medialnych, które miały doprowadzić do wyeliminowania Biskupa Świdnickiego z życia publicznego oraz tworzenia złego obrazu Kościoła jako wspólnoty.
W tym numerze pokazujemy całą anatomię ataku medialnego na Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka Ataku, w którym po trzech latach walki niezależne od siebie różne sądy, nie było nawet krztyny prawdy. Takim samym fałszem okazały się rzekome ofiary ludobójstwa młodych Indian w Kanadzie, za które oskarżono Kościół katolicki. Tu również wiele lat kopano, szukano grobów – a Kościół zdążył już nawet przeprosić za zło, którego nie uczynił nikomu – pisze redaktor naczelny miesięcznika w-Akcji” ks. Jakub Klimontowski.
Warto zatrzymać się również przy refleksji o Funduszu Kościelnym, który – jak dowodzi autor – przez dekady bardziej służył zwalczaniu Kościoła niż jego wspieraniu! Rzetelna analiza historii i współczesnych realiów finansowania Kościoła w Polsce otwiera oczy i pobudza do myślenia. Polecamy także wywiad z ks. arcybiskupem Józefem Michalikiem – byłym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, który mówi o problemie jedności w Kościele i kwestiach ekumenicznych. Wiele cennych uwag przekazuje ks. biskup Senior Ignacy Dec w swojej analizie uczynków miłosiernych względem duszy.
Na kartach tego numeru znajdziemy także świadectwa dobra – jak reportaż z działań Caritas na rzecz ofiar ubiegłorocznej powodzi, czy zapowiedź peregrynacji monstrancji „Królowa Pokoju” po parafiach Diecezji Świdnickiej – inicjatywy modlitewnej, która łączy w adoracji, wdzięczności i błaganiu za poszkodowanych. Osobom młodym polecamy informacje o Jubileuszu Młodych – wyjątkowej pielgrzymce do Asyżu i Wenecji, gdzie spotkanie z pięknem stworzenia i duchowością świętych może stać się początkiem nowej drogi wiary. Na koniec, w zaskakującym tonie, warto przeczytać artykuł o Kieranie Culkinie, aktorze znanym z ekranu, który w niezwykły sposób podziękował za otrzymanego Oscara za rolę w nakręconym w Polsce filmie „Prawdziwy ból” w reżyserii amerykańskiego reżysera z polskim obywatelstwem Jesse Eissenberga. Redakcja odsłania mało znane elementy biografii aktora związane z Kościołem katolickim.