15. Ekstremalna Noc Fatimska z 9 na 10 maja 2025 r. była jednocześnie zakończeniem Jerycha Różańcowego, które miało miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej od 3 do 10 maja 2025 r. Z kolei na 13 maja 2025 r. zaplanowana jest modlitwa dziękczynna za ocalenie św. Jana Pawła II sprzed 44 lat.
Nocna modlitewna peregrynacja rozpoczęła się o godz. 20:00 Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju, podczas której odczytano orędzie Matki Bożej z 13 maja 1917 r. Na trasie uczestnicy modlili się w różnych intencjach: przebłagania za grzechy ludzi oraz nawrócenie Polski, pojednania pomiędzy narodami szczególnie Ukrainy i Rosji i szybkiego pokoju pomiędzy tymi narodami, a także w intencji rodzin. Na poszczególnych etapach w Starej Łomnicy, Starkówce i Starym Wielisławiu pątnicy wsłuchiwali się w kolejne przesłania Matki Bożej Fatimskiej według ich chronologicznej kolejności. Stacją finalną trudu pielgrzymiego podczas wiosennej Ekstremalnej Nocy Fatimskiej był kościół pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w Polanicy-Zdroju. Stamtąd prowadził ostatni odcinek prowadzący kierunku Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, gdzie zmęczeni, ale szczęśliwi pielgrzymi dotarli o godz. 6:00.
Cała trasa pielgrzymki liczyła 33 km, a każdy kilometr symbolizował rok życia Pana Jezusa i rozważanie życia i działalności Zbawiciela poprzez modlitwę i kontemplację wzrokiem Maryi Jego Matki. Pomocny w tym był Różaniec. Dlatego w drodze odmawiany był Różaniec i medytowane tajemnice różańcowe, w których „umieszczone” jest życie Jezusa i Maryi – tak w relacji z 15. Ekstremalnej Nocy Fatimskiej napisał sercanin o. Zdzisław Świniarski.
Warto przypomnieć, że inicjatywa wymagającej pojawiła się, gdy w 2017 r. ks. biskup świdnicki Ignac Dec ustanowił w Polanicy-Zdroju Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Zbiegło się to z zakończeniem obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich, a z czasem objęła Polskę modlitewna inicjatywa „Różańca do Granic”. Ekstremalne Noce Fatimskie organizowane są systematycznie około 13 maja na rozpoczęcie objawień fatimskich i około 13 października na ich zakończenie. Trasa obecna łączy cztery parafie sercańskie w: Starej Łomnicy, Starkowie, Starym Wielisławiu, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej istniejące od 1300 r. oraz parafię pw. Matki Bożej Królowej Pokoju i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na obrzeżach Polanicy Zdroju.
Teraz, po przeżyciu Ekstremalnej Nocy Fatimskiej oraz Jerycha Różańcowego, wspominając 44. rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II, zaplanowane jest podziękowanie Panu Bogu za ocalenie naszego Wielkiego Rodaka. Wydarzenie przypomina dramatyczne okoliczności z 13 maja 1981 r., gdy podczas spotkania z wiernymi w trakcie audiencji środowej do papieża Jana Pawła II przejeżdżającego przez plac św. Piotra w Rzymie zamachowca oddał kilka strzałów z rewolweru i ciężko ranił Ojca Świętego. W tym samym czasie w Warszawie umierający Prymas Polski ks. kardynał Stefan Wyszyński powierzał Maryi swoje życie, aby osłonić duchowo Papieża z Polski.
W naszym Sanktuarium 13 maja 2025 r. o godz. 15:00 wspólnie odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a później adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 17:19 symbolizującej moment zamachu. Dokładnie o godz. 17:19 rozpocznie się Msza św. dziękczynna za cudowne ocalenie Ojca Świętego od śmierci. Ten dzień to jednocześnie 108. rocznica pierwszego objawienia Maryi w Fatimie trójce dzieci fatimskich i dobra okazja do przypomnienia sobie znaczenia tych szczególnych Objawień w historii Kościoła. Serdecznie zapraszamy – piszą ojcowie sercanie biali z Polanicy-Zdroju.