„Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli” (Konstytucja RP, art. 1). Wybory są aktem suwerena, bo „władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu” (Konstytucja RP, art. 4). Udział w wyborze prezydenta służy temu, aby w powszechny sposób wskazać osobę godną tego politycznie ważnego stanowiska. Katolicy mają w tym względzie szczególną odpowiedzialność.
Osoba wybrana na Głowę Państwa jest strażnikiem jednolitości i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. Wpływa na ustanawiane prawo, reprezentuje państwo w relacjach międzynarodowych i jest najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych. Kadencja prezydenta RP trwa pięć lat i może być powtórzona tylko raz.
Wybory w demokracji są aktem odpowiedzialności, której wyrazem jest zarówno udział w nich, jak i osobiście przemyślane opowiedzenie się za jednym z kandydatów. Katolicy uczestniczą w wyborze prezydenta kierując się troską o dobro wspólne narodu. Wskazują w akcie wyborczym tego z kandydatów, który opowiada się jednoznacznie i wiarygodnie po stronie:
- pierwszego i podstawowego elementu systemu demokratycznego jakim jest uznanie i poszanowanie godności każdego człowieka;
- podstawowych praw człowieka, z których pierwszym jest prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz praw do: życia w rodzinie, pracy i godziwego wynagrodzenia oraz wolności religijnej i obywatelskiej;
- uznania i uszanowania wolności i prawdy, bo wolność jest w pełni dowartościowana jedynie poprzez przyjęcie prawdy, a wolność bez prawdy prowadzi do chaosu moralnego, co z kolei oznacza prawo do informacji i wyrażania poglądów;
- troski o dobro wspólne, które wyrazem jest państwo jako wspólnota ludzi, gdzie dobre cele winny być rozpatrywane i realizowane w oparciu o kryterium sprawiedliwości, prawdy, etyki i godności człowieka, a nie według sprawczej i finansowej siły różnorakich grup czy partii.
Polscy biskupi zachęcają do jak najliczniejszego w nich udziału. Katolicy, a także inne osoby, którym leży na sercu dobro Ojczyzny, powinni w swoim akcie wyborczym kierować się zasadami, które życie indywidualne i społeczne czynią godnym i szczęśliwym. (…) Udział w wyborach jest nie tylko powinnością obywatelską, ale też obowiązkiem katolika i każdego zatroskanego o dobro wspólne – czytamy w dokumencie Rady Konferencji Episkopatu Polski.