Tysiącletnia cudowna figurka Maryi

Tysiącletnia cudowna figurka Maryi – za rok 60-lecie koronacji

W Sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki Wiary Świętej świętowano 59. rocznicę koronacji cudownej figurki, którą na co dzień można widzieć w ołtarzu głównym bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Historia figurki Maryi sięga początku XI w.

Przed dwa dni trwały obchody wydarzeń z 1966 r., kiedy to ks. arcybiskup Bolesław Kominek, dokonał aktu koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Bardzkiej. 2 i 3 lipca 2025 r. modlitwy poprowadził ks. biskup senior Ignacy Dec. Przewodniczył w oba dni Mszy św. oraz procesjom z cudowną figurką Matki Bożej po bardzkich dróżkach różańcowych.

Drugiego dnia obchodów ks. biskup pobłogosławił płaskorzeźbę ukazującą figurkę Matki Bożej. Przez najbliższy rok będzie pielgrzymowała do domów parafian i pielgrzymów, jako przygotowanie do uroczystego jubileuszu 60-lecia koronacji w przyszłym roku. Jest to płaskorzeźba, która po koronacji w 1966 r. pielgrzymowała po domach wiernych – informują ojcowie redemptoryści, którzy są piastunami Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie.

W 2016 r., przed 50. rocznicą koronacji cudownej figurki Matki Bożej Bardzkiej dokonano prac konserwatorskich. Romańska figurka miała zniszczoną polichromię i złocenia, gdyż poprzednia renowacja odbyła się prawie sto lat temu. Wyniki badań konserwatorskich figurki Matki Bożej Strażniczki Wiary zostały wtedy ogłoszone na specjalnie zwołanej przez gospodarza bardzkiej bazyliki konferencji prasowej. Okazało się, że w trakcie prac prowadzonych pod kierunkiem Marcina Ciby potwierdzono doskonale zachowane elementy drewniane figurki. Jednak wykonane podczas prac konserwatorskich zdjęcia RTG wzbudziły pewne wątpliwości dotyczące datowania rzeźby. Zdecydowano się na zbadanie próbki metodą węgla radioaktywnego C14. 2 g drewna zostało przesłane do Laboratorium Datowań Bezwzględnych, gdzie wykonano testy pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Marka Krąpca we współpracy z jednostką badawczą w Seattle, która jest wiodącą instytucją w tej dziedzinie na świecie. Badania te wykazały, że figurka powstać mogła ok 1011 r. (z tolerancją błędu +/- 26 lat). Ze względu na przyjęty margines oraz fakt, że data graniczna odnosi się do momentu pozyskania drzewa, założono, że datą pierwszą możliwą do zaakceptowania jest 1060 rok.

Warto dodać, że do 2016 r. przyjmowano, iż mierząca zaledwie 43 cm figura powstała w XIII lub XII wieku. Oznacza to, iż z wielkim prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nasza Bardzka Madonna jest najstarszą drewnianą maryjną figurką w Polsce – komentował ówczesny kustosz Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny proboszcz parafii w Bardzie o. Mirosław Grakowicz.

Foto: Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Bardo – Facebook / Krzysztof Kotowicz (archiwum prywatne)

Zobacz także