Międzynarodowy Szlak św. Wojciecha jest przede wszystkim szlakiem turystyczno-edukacyjnym, który ma przypominać drogę św. Wojciecha i wielkie wydarzenia, które miały miejsce przed wiekami.
Szlak wiedzie z Pragi do Gdańska, został bardzo uroczyście zainaugurowany przez ks. kardynała Dominika Dukę – Prymasa Czech i Moraw w katedrze praskiej pw. św. Świętych Wita, Wacława i Wojciecha, w dniu, kiedy przypadała 1050. rocznica Chrztu Polski, tj. 23 kwietnia 2016 r. Obok przesłania związanego ze św. Wojciechem, to przede wszystkim szlak turystyczno-edukacyjny, ale też dodatkowa szansa na promocję miast i gmin, które zostały w kilku wariantach zaproponowane przez prof. Konrada Czaplińskiego. Pomysłodawcą, inicjatorem i koordynatorem wszelkich działań na tym szlaku jest od 2015 r. Julian Golak.
Do tej pory dzięki wsparciu finansowemu przede wszystkim samorządu województwa dolnośląskiego ukazało się siedem dużych publikacji Pana prof. Konrada Czaplińskiego w językach polskim i czeskim, a także w języku niemieckim. Ukazał się także artykuł naukowy w czasopiśmie „Turystyka Kulturowa” nr 4, w którym dr Jan Walczak ciekawie opisuje dotychczasowe działania na szlaku, inne ważne rzeczy związane z tym nowym szlakiem oraz różnorodne działania w celu wykorzystania tej inicjatywy także dla rozwoju turystyki i gospodarki w obu krajach. Bardzo dobre recenzje dotyczące tego szlaku napisali także: prof. dr hab. Lesław Koćwin i prof. dr hab. inż. arch. Jacek Suchodolski – informuje Julian Golak i dodaje: W planie jest otwieranie poszczególnych stacji w kraju środkowo-czeskim, pardubickim i kralovo-hradeckim, a w Polsce na odcinku dolnośląskim oraz na terenie województw lubuskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, gdzie zlokalizowane jest domniemane miejsce śmierci św. Wojciecha.
Otwarcie każdej stacji jest powiązane z Mszą św., bo św. Wojciech to główny Patron Polski, a także Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec oraz – co warto wspomnieć – nieco zapomniany Patron Jedności Europejskiej, szczególnie potrzebny w dzisiejszej trudnej sytuacji w Europie. Po Mszy św. inaugurującej otwarcie każdej nowej stacji, mieszkańcy danego miasta są błogosławieni relikwiami św. Wojciecha, które przekazał organizatorowi szlaku ks. kardynał Dominik Duka. Relikwie pozostają w kościele w danej gminie, do czasu wyznaczenia daty otwarcia kolejnej nowej stacji.
Rok 2025 obfituje w wydarzenia związane z Międzynarodowym Szlakiem św. Wojciecha. Szczególnym akcentem jest fakt, że 4 lipca 2025 r. wyruszył z katedry praskiej pierwszy pieszy pielgrzym, którym jest Rafał Machowiak z Gdyni. W swoje 50. urodziny przyjechał do Nowej Rudy z pomysłem pierwszego pieszego przejścia. Będąc na trasie przez teren Diecezji Świdnickiej piechur zatrzymał się przy klasztorze Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w kościele pw. św. Wojciecha i św. Jerzego w Kłodzku. Pątnik zaplanował pokonanie pieszo trasy z Pragi do Gdańska, do którego planuje dotrzeć 26 lipca 2025 r. na inaugurację Jarmarku św. Dominika. Najprawdopodobniej jest to pierwsze w historii piesze przejście z Pragi do Gdańska.
Na długą pieszą drogę pobłogosławił pierwszego pielgrzyma w katedrze praskiej ks. prałat Marian Kopko – kapelan Solidarności Polsko-Czesko- Słowackiej. Koordynator działań na Szlaku Julian Golak wręczył Rafałowi Machowiakowi specjalny paszport nr 001 Międzynarodowego Szlaku św. Wojciecha. Pielgrzyma pożegnał w Pradze także przedstawiciel Polskiej Organizacji Turystycznej w Pradze Paweł Trojan. Obecnie spodziewane są zgłoszenia kolejnych odważnych pielgrzymów i turystów. Ponadto do pokonania trasy z Pragi do Gdańska przygotowuje się dwóch rowerzystów z Dolnego Śląska.

