Pięć lat odpowiedzialności i służby

Pięć lat odpowiedzialności i służby. Przegląd działań ekonomicznych Diecezji Świdnickiej pod przewodnictwem biskupa Marka Mendyka

Od chwili objęcia Diecezji Świdnickiej w trudnym czasie pandemii ks. biskup Marek Mendyk konsekwentnie budował struktury przejrzystego i odpowiedzialnego zarządzania majątkiem diecezjalnym. W trakcie konferencji księży dziekanów 13 maja 2025 r. ks. biskup przedstawił podsumowanie pięcioletniego okresu swojej posługi, ukazując zarówno konkretne działania ekonomiczne, jak i duchowy wymiar troski o dobro wspólnoty diecezjalnej.

Ks. biskup Marek Mendyk 23 kwietnia 2020 r. objął kanonicznie Diecezję Świdnicką. Dla zapewnienia transparentności i profesjonalizmu w zakresie aktywności materialnej 23 października 2020 r. ustanowił Radę Ekonomiczną, w skład której wchodzą osoby świeckie. Gremium to na pierwszym posiedzeniu zaproponowało powołanie komisji audytowej. Jej zadaniem stało się obiektywne oszacowanie majątku oraz przeprowadzenie analizy działań potrzebnych dla sprawnego i optymalnego zarządzania obiektami należącymi do Diecezji Świdnickiej. 

Z raportu komisji audytowej wynikało, że konieczne jest wdrożenie mechanizmów obniżania kosztów utrzymania obiektów między innymi poprzez systematyczne zarządzanie tymi zasobami. W tym celu w ramach Świdnickiej Kurii Biskupiej powstał wydział ekonomiczno-kadrowy integrujący wszystkie decyzje i procesy finansowe. Jednostka ta korzysta między innymi z autoryzowanych systemów informatycznych.

Dla wzmocnienia aktywności ewangelizacyjnej Diecezji Świdnickiej powołano nowe instytucje, dzięki którym zasoby materialne i organizacyjne Kościoła są lepiej adaptowane do bieżących potrzeb całej wspólnoty diecezjalnej. Wymienić tu należy: Centrum Promocji Turystyki „Arche”, Diecezjalne Biuro Podróży „Arche Travel” oraz Grupę Medialną „Logos”. Diecezja Świdnicka stała się właścicielem Domu Rekolekcyjnego w Bardzie oraz byłego domu sióstr elżbietanek w Wałbrzychu. Realizowany jest szereg projektów termomodernizacyjnych, min. Dawnego Kolegium Jezuickiego w Świdnicy.

Ks. biskup Marek Mendyk kierowanie diecezją objął w czasie restrykcji pandemicznych, które drastycznie wpływały na kondycję materialną całego społeczeństwa i państwa. Kolejne trudne okoliczności społeczne, do jakich należy wojna na Ukrainie, a ostatnio powódź z 2024 r. postawiły struktury diecezjalne w stan nadzwyczajnego wysiłku na rzecz osób potrzebujących pomocy duchowej i materialnej. Od pierwszych dni po katastrofie, Diecezja i Caritas Diecezji Świdnickiej, wspierane przez Caritas Polska, włączyła się w akcję ratunkową i odbudowę. Program Caritas „Powódź 2024 – Diecezja Świdnicka” przekroczył już wartość 12 mln zł wsparcia, obejmując finansową pomoc materialną, sprzęt AGD, wsparcie psychologiczne i turnusy wytchnieniowe.

W trakcie dyskusji, jaka z udziałem księży biskupów i księży dziekanów miała miejsce 13 maja 2025 r., zwracano uwagę na fakt, że w kontekście ogólnego wzrostu kosztów dotykającego rodziny, firmy, instytucje i organizacje, rosną również wydatki niezbędne do prowadzenia duszpasterstwa w parafiach i funkcjonowania instytucji kościelnych. Nie jest tajemnicą, że spadają ogólnie kwoty składane przez wiernych, którzy skupiają się na utrzymaniu swoich rodzin i domostw.

Ryzyko deficytu w parafiach czy całej diecezji wymaga działań prewencyjnych, głównie optymalizujących koszty i tworzenia nowych narzędzi ekonomicznych, ale też wewnętrznej solidarności. Szczególną troską objęte muszą być parafie małe, gdzie częstokroć liczba wiernych topnieje, a na utrzymaniu są często świątynie zabytkowe wymagające fachowych i kosztownych prac konserwatorskich.

Zobacz także