Piątek 1 maja 2026 z dyspensą

Tegoroczny pierwszy dzień maja przypada w piątek i zbiega się cyklem dni zwyczajowo traktowanych jako czas rekreacji i spotkań. Jednocześnie piątek pozostaje dla katolików dniem pokutnym, w którym rozpoczynają się maryjne nabożeństwa majowe. 

Oba motywy można pogodzić, czemu sprzyja decyzja ks. biskupa świdnickiego Marka Mendyka o dyspensie na 1 maja 2026 r. Komunikat w tej sprawie podała Świdnicka Kuria Biskupia

W związku z tym, że świąteczny dzień 1 maja 2026 roku przypada w piątek, na mocy kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, dla dobra duchowego wiernych, udzielam dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania mięsa i pokutnego charakteru tego piątku. Wiernych korzystających z dyspensy, Diecezjan i osoby przebywające w diecezji świdnickiej, zachęcam do modlitwy w intencji pokoju i świętych powołań do służby Bożej.

† Marek MENDYK

Biskup Świdnicki 

Zobacz także
Sybiracka Droga Krzyżowa
zobacz więcej

Sybiracka Droga Krzyżowa

Poprzez poezję, a szczególnie poezję Sybiru, będziemy mogli przeżyć wspólnie wyjątkową Drogę Krzyżową. Wałbrzyscy Sybiracy serdecznie zapraszają Sybiraków…