Diecezja Świdnicka we współpracy z Caritas Diecezji Świdnickiej podejmuje nowy program pomocowy skierowany do osób poszkodowanych w wyniku ubiegłorocznej powodzi.
W Lądku-Zdroju oraz Ścinawce Średniej spotkali się dzisiaj duszpasterze reprezentujący parafie z obszaru powiatu kłodzkiego, gdzie straty po żywiole z 2024 r. nadal stanowią niezwykle dotkliwy problem dla mieszkańców. Poszkodowanymi są rodziny, które zostały pozbawione dachu nad głową lub ich domostwa uległy poważnym uszkodzeniom. Szkody poniosły również instytucje (w tym parafie) i organizacje społeczne. Podczas dzisiejszych spotkań omawiane były działania mające na celu wzmocnienie działalności pomocowej.
Diecezja Świdnicka wspólnie z Caritas Diecezji Świdnickiej rozpoczynają realizację nowego projektu wsparcia pod hasłem „Powódź 2024 – Diecezja Świdnicka” w oparciu o porozumienie zawarte z Caritas Polska. Nowe formy pomocy mają przyjąć charakter stały i systematyczny. Objąć mają zarówno sferę wsparcia materialnego oraz psychologicznego i prawnego. Konkretne formy dotarcia z pomocą do poszkodowanych w ramach projektu „Powódź 2024 – Diecezja Świdnicka” będą wdrażane za pośrednictwem parafii, w których jest najlepsza wiedza i najbliższy kontakt z osobami poszkodowanymi. Jednym z nich będzie otwarcie kolejnych lokalizacji Centrum Pomocy dla Powodzian w rejonach Ziemi Kłodzkiej najbardziej cierpiących na niedostatek pomocy z innych źródeł.
Przypomnijmy, że działania w Diecezji Świdnickiej, której rozległe połacie uległy zalaniom i podtopieniom, koncentrowały się od pierwszych godzin i dni powodzi we wrześniu 2024 r. na pomocy materialnej rozdzielanej poprzez parafie. Wśród pierwszych darów była woda, środki spożywcze i chemia, które przekazywano do miejscowości dotkniętych powodzią przy współpracy z księżmi proboszczami z: Międzylesia, Bystrzycy Kłodzkiej, Krosnowic, Żelazna, Ołdrzychowic Kłodzkich, Trzebieszowic, Gierałtowa Górnego i Dolnego, Barda, Przyłęku, Kamieńca Ząbkowickiego, Mościska, Kłodzka, Strzelce, Pszenna, Ścinawki Średniej, Ścinawki Dolnej, Radochowa, Gminy Dzierżoniów i innych miejscowości. Ze środków własnych zakupiliśmy ponad 80 osuszaczy, 40 pralek i lodówek i wszystkie te sprzęty dostarczyliśmy osobom potrzebującym. Caritas Diecezji Świdnickiej dotąd wysłała 170 transportów z pomocą humanitarną do Kotliny Kłodzkiej – mówił w styczniu 2025 r. dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej ks. Radosław Kisiel.
Stopniowo wsparcie obejmować zaczęło także kwestie kondycji psychicznej powodzian oraz ich sytuacji prawnej i duchowej. W lutym 2025 r. uruchomiono w Lądku-Zdroju Centrum Pomocy dla Powodzian. Punkt w Lądku-Zdroju działa w dni robocze i udostępnia pomoc począwszy od darów rzeczowych po wsparcie psychologiczne i duszpasterskie. Koordynowane są ponadto relacje pomiędzy potrzebującymi pomocy a wolontariuszami, darczyńcami i instytucjami mogącymi udzielić rozmaitych form wsparcia.