Modlitwa za beatyfikację męczenników

Modlitwa o beatyfikację męczenników dominikańskich z Ząbkowic Śląskich

Ojciec Mikołaj, ojciec Jan i diakon Andrzej oddali życie za wiarę 597 lat temu. Pamięć o ich męczeństwie, mimo upływu lat, jest nadal żywa i są zanoszone modlitwy o ich beatyfikację. Tak właśnie było 6 kwietnia 2025 r. podczas Mszy św. sprawowanej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śląskich.

Liturgię o beatyfikację celebrował o. Łukasz Wiśniewski – prowincjał Zakonu Dominikanów w Polsce wraz z o. Janem Rajlich z klasztoru dominikanów w Ołomuńcu (który odczytał Ewangelię w języku czeskim) oraz ks. Dariusz Przybyszewski – pallotyn i kapelan sióstr klarysek w Ząbkowicach Śląskich. Wśród wiernych obecnych na Mszy św. byli mieszkańcy miasta, w tym członkowie świeckiego zakonu franciszkańskiego oraz przybyli z Wrocławia i Ołomuńca członkowie świeckich gałęzi zakonu dominikańskiego. Oprawę muzyczną zapewnił ząbkowicki Chór „Gloria”. 

Nawiązując w homilii przepisanej na ten dzień Ewangelii wg św. Jana, o. Łukasz Wiśniewski zwrócił uwagę na podział wśród postaci opisywanych w czytaniu. Jak mówił: Są oskarżający i oskarżani. Pomiędzy nimi są jednak zupełnie odmienne relacje. Oskarżyciele jawnogrzesznicy traktowali kobietę przedmiotowo, bo była dla nich jedynie pretekstem do stawiania zarzutów Jezusowi. Z kolei pomiędzy nimi a Jezusem była również specyficzna relacja wynikająca choćby z faktu, że oskarżyciele mieli z góry założoną tezę i było ich wielu, zaś Jezus był jeden i nie zamierzał ulec fałszywym zarzutom. Jedyna czytelna i naturalna relacja zachodziła pomiędzy kobietą a Jezusem, który jako jedyny odnosił się do niej bezpośrednio i nie „zmiękczając grzechu” wybaczył jej czynione zło przekonując, by go nie powtarzała. Wszyscy pozostali „odeszli w ciszy” nie osiągając swojego celu. Jak zauważył kaznodzieja, akcentując jeszcze wątek „gestu Jezusa piszącego w piasku” istotą chrześcijaństwa jest wiara i świadczenie o niej. Dziękował także siostrom klaryskom za ich troskę o klasztor, który w przeszłości był domem zakonu dominikańskiego oraz za pielęgnowanie pamięci o trzech męczennikach dominikańskich z Ząbkowic Śląskich.

Tekst zatwierdzonej przez Kościół modlitwy przez wstawiennictwo Męczenników Dominikańskich z Ząbkowic Śląskich o. Mikołaja Carpentariusa, o. Jana Budy i diakona Andrzeja Cantorisa można przeczytać klikając TUTAJ.  W prezbiterium kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śląskich od 1970 r. są eksponowane relikwie trzech dominikanów. Są to dwie czaszki, trzy kości udowe, trzy kości piszczelowe, trzy kości strzałkowe oraz jeden krąg piersiowy. W Diecezji Świdnickiej jest podtrzymywany kult bł. ks. Gerharda Hirschfeldera – męczennika za wiarę z okresu niemieckiego nazizmu, beatyfikowanego w 2010 r. Męczennicy dominikańscy z Ząbkowic Śląskich, gdyby zostali uznani za błogosławionych staliby się kolejnymi duchowymi skarbami Diecezji Świdnickiej.

Zobacz także