Od 1 września 2025 r., w miejsce likwidowanego wychowania do życia w rodzinie, zostanie wprowadzony do szkół nowy przedmiot: edukacja zdrowotna. O udziale dziecka w tych zajęciach będą mogli decydować rodzice.
Warto mieć na uwadze, że w dużej części przedmiot ten zawiera treści dotyczące tzw. „zdrowia seksualnego”, pod którymi kryje się próba zmiany w postrzeganiu rodziny i miłości przez dzieci.
- Małżeństwo jest tu tematem prawie nieobecnym, zaś rodzina – rozumiana jako ojciec, matka i dzieci – jest całkowicie zmarginalizowana.
- Takie ujęcie ludzkiej seksualności zagraża prawidłowemu rozwojowi osobowemu dziecka i stawia pod znakiem zapytania przyszłość demograficzną naszego kraju.
- Aktywność seksualna została oderwana od małżeństwa i przedstawia się ją jako wyzwolenie z wszelkich barier, w tym granic wiekowych i odpowiedzialności za jej skutki.
- „Edukacja zdrowotna” wprowadza do szkoły genderową koncepcję płci. (…) Otwiera w ten sposób drogę do tego, aby dziewczęta identyfikowały się jako chłopcy, a chłopcy identyfikowali się jako dziewczęta. (…) Ostatecznie taka droga może prowadzić do podjęcia operacji „zmiany płci”, czyli nieodwracalnego okaleczenia ciała młodych ludzi i wielkiej tragedii dla nich samych i ich rodzin.
To tylko niektóre z uwag sygnalizowanych przez prezydium Konferencji Episkopatu Polski w wydanym dzisiaj specjalnym oświadczeniu. Dokument jest apelem skierowanym przede wszystkim do rodziców. Drodzy Rodzice! Przyszłość dzieci jest w Waszych rękach. Pamiętajcie, że jesteście w sumieniu przed Bogiem odpowiedzialni za ich prawidłowe wychowanie. Nie wolno Wam zgodzić się na systemową deprawację Waszych dzieci, która ma być prowadzona pod pretekstem tzw. edukacji zdrowotnej. W trosce o wychowanie i zbawienie, apelujemy, abyście nie wyrażali zgody na udział Waszych dzieci w tych demoralizujących zajęciach – czytamy w dokumencie Konferencji Episkopatu Polski.
Jednocześnie z wprowadzaniem „edukacji zdrowotnej” w szkołach ograniczana będzie katecheza. Obie zmiany mają wejść w życie z nowym rokiem szkolnym 2025/2026, czyli od 1 września 2025 r. Mimo zgłaszanych poważnych zastrzeżeń prawnych wobec eliminowania prawa do katechezy w publicznym systemie oświaty oraz niezależnie od wielu zastrzeżeń w stosunku do treści wpisanych w nowy format zajęć szkolnych, jakim jest „edukacja zdrowotna”, władze publiczne konsekwentnie realizują swoją agendę zmian w systemie nauczania, czego przykładem było także radykalne ograniczenie lub zakaz zadawania uczennicom i uczniom prac domowych, co jest już szeroko krytykowane. Wcześniej także zmieniono podstawy programowe w wielu przedmiotach, co w praktyce polegało na redukowaniu treści nauczania lub zmian o charakterze ideologicznym.